5 teme cheie de la vizionarea filmului Deaf U de la Netflix

Publicat: 2020-10-21

Dacă parcurgeți Hulu, Netflix, Apple TV sau orice alt serviciu de streaming, nu veți găsi multe titluri care să prezinte persoane cu dizabilități . De aceea, atunci când apare un titlu precum Deaf U , mulți oameni îl vor urmări și o vor face cu un ochi destul de perspicace.

La 3Play Media, echipa noastră și-a făcut misiunea de a menține accesibilitatea în centrul nostru. Făcând acest lucru, ne străduim să obținem o înțelegere a persoanelor surde și cu probleme de auz, precum și a culturii surzilor.

Mulți dintre noi de la 3Play am fost încântați să urmărească premiera Deaf U pe Netflix și am descoperit că serialul oferă o nouă perspectivă asupra comunității de care lucrăm pentru a beneficia în fiecare zi. Totuși, concluziile noastre despre serial au fost din perspectiva noastră auditivă.

Pentru a ne extinde punctul de vedere și a obține o recenzie mai autentică a seriei, am contactat mai mulți absolvenți Gallaudet pentru a afla cum au simțit că Deaf U le-a surprins experiența. Suntem recunoscători pentru perspectivele lui Aarron Loggins și Jimmy Linares (Deafies in Drag).

Am identificat 5 teme cheie din Deaf U, care sunt prezentate mai jos .

Teme cheie de la Deaf U

1. Reprezentarea surzilor

Două persoane care folosesc ASL Reprezentarea grupurilor marginalizate este incredibil de importantă. Nu numai că este esențial să fie mai multă reprezentare, dar să fie făcută atât de atent și precis. Când vine vorba de comunitatea surzilor, Asociația Națională a Surzilor are de fapt linii directoare despre modul în care persoanele surde pot fi descrise în mass-media.

A avea Deaf U pe Netflix este un început excelent pentru a câștiga mai multă reprezentare a comunității surzilor și a celor cu deficiență de auz.

„Când am urmărit și am auzit despre Deaf U pe rețelele de socializare și Netflix, a fost grozav să am o platformă pentru persoanele surde și cu deficiențe de auz din toată lumea.” Aarron Loggins, Alumnus Gallaudet

Citiți interviul nostru FBTS cu Aarron Loggins:

„Am fost atât de încântați să vedem Universitatea Gallaudet difuzată pe Netflix și, bineînțeles, și cultura surzilor. Ne-a plăcut să urmărim „Deaf U” și sperăm că vor putea continua să producă mai multe episoade.” Jimmy Linares, absolvent al Gallaudet

Citiți interviul nostru FBTS cu Deafies în Drag:

Sperăm cu siguranță că acesta este doar începutul unei mai multe reprezentări a comunității surzilor în media mainstream și că urmează mai mult conținut precum Deaf U.

2. Nu există nimeni sau o modalitate corectă de a fi surd

Ureche cu aparat auditiv Proiectul de povestire 3Play Media's Faces Behind the Screen ne-a oferit oportunitatea de a intervieva persoane cu diferite grade de pierdere a auzului în ultimii câțiva ani. Prin aceste interviuri, am văzut direct că există atât de multe moduri de a fi surd. Am auzit, de asemenea, de la acești indivizi despre opiniile foarte puternice cu care s-au confruntat și despre deciziile complicate pe care au trebuit să le ia în timp ce încercau să aleagă între lumea surzilor sau lumea auzului sau, uneori, încercau să echilibreze cu grijă între cele două.

Ne-am bucurat că Deaf U a abordat diferitele grade și tipuri de pierdere a auzului, precum și unele dintre aceste decizii provocatoare pe care persoanele surde - și familiile lor - se chinuie să le ia.

Diferitele perspective ale studenților „de elită” față de cei care erau surzi de prima generație au fost deosebit de revelatoare. Această dinamică este ceva despre care mulți oameni nu știu că există și pare a fi foarte complexă. În timp ce serialul poate nu a arătat fiecare element al acestui conflict, a fost cu siguranță un subiect important pe care să îl atingeți și să îl împărtășiți cu cei din lumea auzului.

Bărbat care folosește ASL Cred că mulți dintre noi ne putem raporta la aceste sentimente într-un fel sau altul, deoarece mulți oameni se luptă să încerce să-și găsească „locul” în lume. Oamenii se pot simți blocați între două identități diferite – sau chiar aparent conflictuale –, fie că este religioasă, etnică, sexuală, politică sau identitate auditivă, este un concept foarte important pe care l-a abordat Deaf U.

Întrebat dacă au experimentat acest tip de diviziune la Gallaudet, Deafies in Drag a împărtășit: „Absolut. Am observat că există o diviziune acolo și oamenii se pot simți ignorați sau respinși pentru că nu sunt suficient de „surzi” așa cum spun ei.”

Nu există un mod de a fi surd și nu există un mod corect sau greșit de a fi surd.

3. Prioritizarea personalului și echipajului de producție pentru surzi

Clapper de film Doborârea barierelor trebuie să aibă loc atât din față, cât și din spatele camerei. Deaf U a făcut o treabă grozavă angajând un echipaj în mare parte surzi pentru a face spectacol și sperăm să vedem această tendință să continue. DiMarco a impus să angajeze persoane surde și a vrut inițial să se asigure că, cel puțin, au 30% dintr-un echipaj de surzi care lucrează în culise. În total, au ajuns cu 50%, care este prima dată când se face în istorie.

Într-un interviu pentru All Things Considered de la NPR , producătorul, Nyle DiMarco a împărtășit:

„Ca cineva surd, știu că, dacă vrei cu adevărat o poveste autentică, trebuie să se întâmple în spatele camerei. Niciodată în istoria Hollywoodului, persoanele surde nu au avut ocazia să intre în aceste camere și să construiască putere în cadrul comunității pentru a ne spune poveștile într-un mod autentic.

Lucrăm, așa că mai târziu avem un mic imperiu de la Hollywood, unde suntem capabili să dezvoltăm propriile noastre emisiuni TV și filmele noastre și conținutul nostru care reflectă cu adevărat cultura surdului și o experiență autentică. Acesta, în esență, a fost începutul.” Nyle DiMarco, producător executiv, Deaf U

4. Diversitatea

Am văzut o cantitate semnificativă de diversitate în ceea ce privește pierderea auzului și metoda preferată de comunicare între personaje.

Deaf U aruncă o lumină importantă asupra faptului că a fi surd nu înseamnă neapărat că nu ai deloc auz. Ar putea însemna că aveți pierderea auzului la o ureche, sau auziți numai cu aparate auditive sau așa mai departe. De asemenea, nu înseamnă că utilizați doar limbajul semnelor americane (ASL). Poate vorbiți și folosiți ASL, sau citiți buzele.

Cu toate acestea, comunitatea surzilor și comunitatea Gallaudet sunt două comunități foarte diverse și acest lucru nu a fost descris în cea mai mare măsură.

De exemplu, nu existau utilizatori de scaune cu rotile sau persoane cu alte dizabilități. Aarron Loggins a subliniat, de asemenea, că a experimentat mult mai multă diversitate culturală la Gallaudet decât a fost portretizat în spectacol. El menționează că erau multe femei surde de culoare și latine în campus și că a văzut multe cupluri diferite în campus, mai mult decât ceea ce a fost arătat în Deaf U .

5. Deaf U a fost un reality show

Floricele de porumb Stilul reality show al serialului a ajutat cu siguranță să mențină publicul implicat. Cliffhangers-ul de la sfârșitul fiecărui episod și durata foarte „potrivită” a episoadelor au făcut mai ușor să-ți păstrezi atenția și să te determine să vizionezi încă un episod. Cu toate acestea, formatul reality-show-ului a dus, probabil, la omiterea altor aspecte ale experienței Gallaudet.

Mi-aș fi dorit să fi văzut o experiență universitară mai completă și mai completă. Cred că publicul ar beneficia dacă vad cum este experiența în clasă, precum și cum arată alte activități în campus, pentru a oferi o viziune mai reprezentativă asupra vieții din campus la Gallaudet.

În opinia noastră, acesta este doar un alt motiv pentru care sperăm să vedem mai multă reprezentare a acestei comunități în viitor!

Multe de învățat

În general, Deaf U a oferit mult atât persoanelor cu auz, cât și persoanelor surde. Pentru cei care nu cunosc ASL, vizionarea Deaf U a oferit o experiență unică în care trebuia să se bazeze foarte mult pe subtitrări. Câțiva dintre membrii echipei noastre au remarcat că a fost pentru prima dată după mult timp și-au pus jos celelalte dispozitive și au acordat toată atenția unui spectacol. Au trebuit să facă asta pentru a ține pasul cu ceea ce se întâmplă și pentru a citi legendele.

Aflați mai multe despre adăugarea de subtitrări la videoclipurile dvs

Aarron speră, de asemenea, că spectacolul a oferit o oportunitate pentru persoanele cu auz și surzi de a învăța ceva ASL - și pentru persoanele cu auz, în special, să învețe despre stilul de viață al lumii surde.

Deafies in Drag speră că spectatorii care aud „s-ar putea să fie fascinați și să învețe multe din ceea ce știm deja despre cum semnăm, că unii surzi pot vorbi sau auzi și doar felul în care trăim”.

Una peste alta , Deaf U poate începe cu adevărat conversații și dialoguri și îi poate învăța pe toți cei care îl urmăresc ceva nou.

Aflați mai multe despre persoanele surde și cu probleme de auz prin interviurile noastre Faces Behind the Screen!

aflați despre persoanele care beneficiază de un web accesibil fețe din spatele ecranului